Három különleges, genetikailag módosított farkaskölyök született az Egyesült Államokban, melyek külsejükben a több mint 10 ezer éve kihalt óriásfarkasokra hasonlítanak. A „rémfarkasként” (dire wolves) is emlegetett faj a jégkorszak idején élt Észak-Amerikában, ezt követően tűnt el a vadvilágból – írta az AP News.
A Colossal Biosciences nevű biotechnológiai cég áttörést jelentő kutatása alapján világra jött kölykök 3 és 6 hónaposak, hófehér bundával, erőteljes állkapcsokkal rendelkeznek, és már most körülbelül 36 kilogrammot nyomnak, felnőtt korukra pedig akár a 63 kilogrammot is elérhetik – ismertette a tudományos portál.
Az AP News hozzátette, hogy
az óriásfarkasok a ma élő szürke farkasok legközelebbi rokonai, de azoknál jóval nagyobb és izmosabb állatok voltak.
Beth Shapiro, a Colossal vezető tudósa nyilatkozatában arra is rámutatott, hogy projektjük célja nem az, hogy pontos másolatot hozzanak létre a kihalt fajból, hanem hogy bizonyos fizikai jellemzőiket visszahozzák. A kutató ismertette, hogy régi fosszíliákból származó DNS-t is vizsgáltak: egy 13 ezer éves fogat Ohióból és egy 72 ezer éves koponyatöredéket Idahóból. Ezek alapján 20 genetikai ponton módosították a szürke farkas vérsejtjeinek DNS-ét a CRISPR technológia segítségével, majd
a genetikai anyagot kutyapetébe ültették, és a kifejlődő embriókat szintén kutyák hordták ki.
Nem ez a cég első próbálkozása
Bár a farkaskölykök fizikailag hasonlítanak a rémfarkasokra, a viselkedésük és ösztöneik valószínűleg eltérnek majd, mivel nem tanulhatnak vadon élő elődeiktől – erről már Matt James, a Colossal állatgondozási vezetője beszélt az AP News-nak.
Az összeállításban arra is emlékeztettek, hogy a Colossal Biosciences nem először próbálkozik kihalt fajok visszahozásával: korábban a gyapjas mamut és a dodó modern megfelelőinek megalkotására is indított projekteket.
A kölykökről videó is felkerült a cég közösségi oldalára, amelyet alább tekinthet meg:
Nyitókép: képernyőfotó